Ks. Ryszard Cyrklaff

Urodził się 06.06.1933r. w Toruniu, w rodzinie Izydora i Jadwigi z Krzyżanowskich. Dzieciństwo spędził w Chemży, gdzie ukończył szkołe podstawową, gimnazjum i liceum. Tam też 01.06.1951r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W latach 1951-1957r. studiował w Wyższym Seminarium Duchowym w Pelplinie, gdzie 28.05.1957r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1963r. rozpoczął studia z teologo moralnej na Katlickim Uniwersytecie Lubelskim. 08.06.1967r. uzyskał tytuł licencjata z teologii, zaś 04.06.1973r. uzyskał doktorat z teologii.

 

W latach 1957-1963r. pracował w Brodnicy oddając się szczególnie pracy katechetycznej. W czasie studiów pracował jako asystent dokumentacji naukowej w Międzyzakłądowym Zakładzie Leksykograficznym KUL-u w Lublinie do 16.02.1974r.

 

Od 25.02.1974 do 28.02.1985r. pracował w Parafii Godziszewo  z powołania ks.pod biskupa Kazimierza Kowalskiego. Jako Proboszcza parafii zapoczątkował prace remontowe dachu kościoła, wieży, organ i odnowienia ołtarza głównego.

 

Biskup Bernard Czapliński powołał ks. Ryszarda Cyrklaffa z dniem 01.09.1977r. na profesora teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchowym w Pelplinie. Bp Marian Przykucki mianował Go członkiem Rady Duszpasterskiej Diecezji Chełmińskiej i egzaminatorem prosynodalnym.

 

Ukochane Godziszewo pożegnał 01.03.1985r. obejmując probostwo parafii w Kamieniu Krajeńskim, gdzie powołanop Go kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Kamieniu. Od 29.06.1990r. był prałatem – prepozytem tejże kapituły. Założył w Kamieniu Ligę Matki Teresy/ założycielki zgromadzenia zakonnego w Chicago.

 

Wykładał również w Diecezjalnym Studium Teologicznym w Chojnicach, Toruniu oraz Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

 

Biskup Jan Szlaga mianował Go dziekanem dekanatu kamińskiego oraz członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Pelplińskiej.

 

Zmarł w szpitalu w Warszawie 02.08.1992r. Pochowany w Kamieniu Krajeńskim.Pozostał w pamięci grona profesorskiego i kleryków Diecezji Chełmńskiej oraz wiernych parafii Kamienia Krajeńskiego i Godziszewa. Był uwielbiany za otwartą postawę, życzliwość i oddanie Bogu.

Jeden komentarz

 1. Wspaniały wpis !!!

  Zabrakło informacji, że ks. Cyrklaff podczas pobytu na KUL, był także redaktorem Encyklopedii Katolickiej, był autorem haseł w w/w.

  W razie pytań i ewentualnych zdjęć z najwspanialszego, mojego etapu życia, tj. Wakacji w GODZISZEWIE I CAŁEJ PARAFII.
  Pozostaję do dyspozycji.

  Pozdrawiam
  Tomasz Jarocki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *